Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri

Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri
PROJE ETKİNLİKLERİ

Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri

Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri’yle disiplinler arası ve sınır ötesi paylaşımlarla yaratıcı endüstrilerin farklı kollarında çalışan yerel ve uluslararası tasarımcılar, akademisyenler ve öğrenciler Beyoğlu’ndaki zaanatkarlarla birlikte çalışma fırsatı bulacak.

İlçedeki tüm zanaatkarların katılımına açık olan atölyelerde zanaatın günümüz ve gelecek için sahip olduğu yenilikçi perspektiflerin keşfedileceği farklı yaklaşımlardan uygulamalar yapılacak.

Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri 1:
Thessaly Üniversitesi (Yunanistan) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığında yapılacak Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri 1 ile hedeflenen bölgedeki zanaat bilgi ve becerilerinin gelecek perspektifleri araştırılarak, yaratıcı dönüşümü üzerine alan çalışmaları yapılacak. Yapılan alan çalışmalarından sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Thessaly Üniversitesi’nden katılımcılar birlikte farklı konularda ürünler tasarlayacak. Tasarlanan ürünler proje kapsamında birlikte çalıştığımız zanaat ustalarının katılımı ve katkılarıyla düzenlenecek atölyelerde Tasarım ve Zanaat Festivali’nde sergilenmek üzere tüm proje paydaşlarıyla birlikte üretilecek.

Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri 2:
1. İstanbul Tasarım Bienali’nde Made in Şişhane ve Design Quartier Ehrenfeld ortaklığında gerçekleşen More Than Design atölye çalışması örnek alınarak tasarlanan atölyenin amacı Beyoğlu ilçesinde seçilecek çeşitli kamusal ve yarı kamusal mekanlar için ürün, obje ve yerleştirme tasarımı üretimi gerçekleştirmektir. More Than Design çalışmasından sonra örnek alınarak tasarlanmış atölyenin bir diğer amacı da modelin yaygınlaştırılarak Beyoğlu ilçesinde daha çok kamusal alana uygulanabilir hale gelmesini sağlamaktır. Almanya’nın Köln kentine faaliyet gösteren Design Quartier Ehrenfeldile birlikte gerçekleşecek Atölye 2 kapsamında yerli ve yabancı tasarımcılarla zanaatkarların birlikte ürettikleri ürünler proje sonunda Ustaişi Beyoğlu Festivali’nde sergilenecek.

Beyoğlu Yaratıcılık Atölyeleri 3:
Atölye kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde hayata geçe Zanaatkarın Günlüğü isimli stüdyo dersindeki uygulamalar projeye dahil edilerek Ustaişi Beyoğlu projesiyle paralel yürütülmesi sağlanmaktadır. Dersin amacı tasarım eğitiminde eksik olan birebir üretim ve zanaat atölyelerinde üretim, yaparak-deneyerek öğrenme, yerel malzeme kullanımı ve üretim süreçlerini gözlemleme konularında uygulamalar yapmaktır. Bu kapsamda tasarım öğrencileri Galata-Şişhane bölgesindeki çeşitli zanaat atölyesinde staj formatı altında gözlemci ve çırak konumunda basit üretimler de yaparak öğrenme, zanaat bazlı üretimi gözlemleme şansı bulacaklar.

Amaç:

Çıraklık geleneğini yaşatmak ve yaygınlaştırmak.
 
 
 

İstanbul Kalkınma Ajansı Tarafından Desteklenen Ustaişi Beyoğlu Projesi Kapsamında Hazırlanan Bu Yayının İçeriği İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’nın Görüşlerini Yansıtmamakta Olup İçerik ile İlgili Tek Sorumluluk Kültür Kenti Vakfı’na Aittir

 
Copyright © 2016 | Ustaİşi Beyoğlu
Twitter