Haberler

HABERLER

Ustaişi Beyoğlu Projesinde Sona Yaklaşıldı

Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle, yeni zanaat ustaları yetiştirmek için başlatılan 'Ustaişi Beyoğlu' projesinin kapanış etkinlikleri Zanaat, Eğitim, Tasarım Konferansı (ZET) ile başladı.

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2015 yılı Yaratıcı Endüstriler Mali Destek Programı kapsamında desteklenen 'Ustaişi Beyoğlu' projesi yeni zanaat ustaları yetiştirmek için  Kültür Kenti Vakfı, Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi  işbirliğiyle 29 Aralık 2015'te ustaların ve çırakların katılımıyla başlamıştı.

Galata ve Şişhane bölgelerinde faaliyet gösteren zanaat ustalarının, meslek öğrenmek isteyen genç çırak adaylarına geleneksel usta-çırak eğitimlerini vererek, geleneksel sanatların yaşatılmasını sağlamak  ve projede yer alan çırak adaylarına geleneksel yöntemlerin yanında akademik olarakta 6 ay boyunca çeşitli konularda eğitim verilen projede sona yaklaşıldı. İki ay gibi kısa bir süre sonra bitecek olan projenin kapanış etkinlikleri İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsünde gerçekleştirilen Zanaat, Eğitim, Tasarım üzerine bir Konferansı (ZET) isimli etkinlikle başladı.

Konferans projeye destek veren ustaların ve projeden eğitim alan öğrencilerin düşüncelerine yer verilen kısa bir filmle başladı. Daha sonrasında ise kapanış etkinlikleri dahilinde konuşmacı olarak katılan uzman tasarımcılar, akademisyenler ve Galata-Şişhane tarafında zanaat yapan ustaların bilgilerine yer verildi.

Ustaişi Beyoğlu Projesi Ağustos ayı içerisinde belirlenen bir tarihte, Beyoğlu Sergi Salonunda kapanış töreni düzenlenecek. Tören kapsamında projede yapılan eserler vatandaşların beğenisine sunulacak. 

Amaç:

Beyoğlu’ndaki zanaat bilgi ve becerilerinin yeni nesillere aktarılması.
 
 
 

İstanbul Kalkınma Ajansı Tarafından Desteklenen Ustaişi Beyoğlu Projesi Kapsamında Hazırlanan Bu Yayının İçeriği İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’nın Görüşlerini Yansıtmamakta Olup İçerik ile İlgili Tek Sorumluluk Kültür Kenti Vakfı’na Aittir

 
Copyright © 2016 | Ustaİşi Beyoğlu
Twitter