Haberler

HABERLER

Ustaişi Beyoğlu projesi zanaat ustlarını bilgilendirme seminlerleri başladı!

Ustalık eğitimiyle zanaat alanında yeni nesil zanaatkârların yetiştirilmesini hedefleyen Çağdaş Çıraklık Programı’na katılan çırak adayları ve ustaları ile Beyoğlu’ndaki yaratıcı aktörleri buluşturmayı ve bilgilendirmeyi hedefleyen ‘’Ustaişi Beyoğlu Seminerleri” Kültür Kenti Vakfı ev sahipliğinde başladı! Mart ve Nisan ayı boyunca her cumartesi gerçekleşecek olan seminerlerde ‘’Maker (Sen de Yap) Hareketi, Tasarım Tarihi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Girişimcilik, Hukuk ile Bölgesel Tasarım ve Zanaat Birlikteliği konularında seminerler verilecektir. Katılımlar ücretsizdir.

Maker(Sen de Yap) Hareketi – Usta çırak ekip çalışması

Ustaişi Beyoğlu projesinde yer alan usta ve çıraklar günümüzde teknolojiyi el becerileri ile birleştiren Maker Hareketi atölyesinde, teknolojinin yerel zanaatlar ile nasıl birleştirilebileceği üzerine birlikte düşündüler. Atölye katılımcıları basit devrelerden, hareket edebilen ufak taşıtlar yaparak, bugüne kadar mekanik olarak tasarlayıp ortaya çıkardıkları eserlerini, elektronik devreler ile deneyerek farklı tasarımlar ortaya koymanın keyfini yaşadılar.

Tasarım Tarihi ve ürün analizi

Tasarım Tarihi ve ürün analizi semineri, Ustaişi Beyoğlu projesinde yer alan usta ve çırakların yanı sıra Galata ve Şişhane bölgesinde ki farklı zanaat ustalarının katılımları ile Bilgi üniversitesi Endüstriyel Tasarım hocalarının rehberliğinde Rahmi M.Koç müzesinde gerçekleşti. Farklı devirden birçok obje ve ürüne ev sahipliği yapan Koç müzesinde katılımcılar geçmişten günümüze tasarım, üretim ve zanaatın nasıl değiştiğini, nasıl olay ve durumlardan etkilenerek o formları aldıklarını yerinde görerek, nasıl yapıldığını düşünme imkanına sahip oldular.

Girişimcilik Semineri

Ustaişi Beyoğlu projesi kapsamında gerçekleştirilen Girişimcilik semineri, Galata ve Şişhane bölgesinde ki atölye ustalarına ve Beyoğlu ilçesi içerisinde kendi işini kurmak isteyen katılımcılara yönelik Dış ticaret uzmanı Ali Kerem Bilge tarafından Kültür Kenti Vakfı’nda gerçekleştirildi. Seminer kapsamında İngiltere’den ve Avrupa’nın diğer kentlerinden küçük üreticilerin kendi pazarlarında nasıl yer edindiklerine dair kısa filmlerin gösterildiği, katılımcıların soru ve görüşleriyle birlikte kendi pazarlarında nasıl daha üretici ve daha görünür olabileceklerine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Bölgesel Tasarım Ve Zanaat Birlikteliği

Ustaişi Beyoğlu projesinin Zanaat ustalarını bilgilendirme seminerlerinin kapsamında Tasarım ve Zanaat Birlikteliği semineri proje Akademik koordinatörü tarafından Galata ve Şişhane bölgesinde ki ustaların katılımıyla gerçekleştirildi. Seminerde Aslı Kıyak İngin’in ‘’made in Şişhane’’ projesi filminin gösteriminin yanı sıra, ustaların kendi alanlarında yaptıkları tasarımların nasıl diğer atölyelerle işbirliği içine girebilecekleri, nasıl birlikte çalışıp küçük atölyeler olarak varlıklarını sürdürebilecekleri konular üzerinde konuşuldu.

Amaç:

Beyoğlu’ndaki zanaat bilgi ve becerilerinin yeni nesillere aktarılması.
 
 
 

İstanbul Kalkınma Ajansı Tarafından Desteklenen Ustaişi Beyoğlu Projesi Kapsamında Hazırlanan Bu Yayının İçeriği İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’nın Görüşlerini Yansıtmamakta Olup İçerik ile İlgili Tek Sorumluluk Kültür Kenti Vakfı’na Aittir

 
Copyright © 2016 | Ustaİşi Beyoğlu
Twitter